ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607048
*
nr 760 7048
Spegel
Rokoko, senare glas, höjd: 120, skadat glas
Kondition: saknar bakstycke
Utrop:
5.000 kr
Såld:
7.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/4 12:28:09
1
4.000 kr
30/4 17:28:24
2
4.100 kr
2/5 11:10:26
3
5.600 kr
28/5 11:44:36
2
ledande budet*
- Klassiska
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko senare glas skadat glas spegel speglar
-
9279 Spegel
1950-tal, 90x45 cm
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:07
-
1022 Spegel
Empire, delvis bemålat glas och intarsia, mahogny...//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:23
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 20:03
-
9024 Spegel
krön med stiliserad dekor, tenn, Bredd: 27 cm. Höj..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:44
-
9358 Spegel
med träram, nutida, 57x174 cm
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:26
-
9186 Spegel
nutida, oval, 60x50 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:29
*
Spegel
Kondition: saknar bakstycke
nr 760 7048
Spegel
Rokoko, senare glas, höjd: 120, skadat glas
Kondition: saknar bakstycke
Utrop: | 5.000 kr |
---|---|
Såld: | 7.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 maj 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/4 12:28:09 | 1 | 4.000 kr |
30/4 17:28:24 | 2 | 4.100 kr |
2/5 11:10:26 | 3 | 5.600 kr |
28/5 11:44:36 | 2 | ledande budet* |
- Klassiska
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko senare glas skadat glas spegel speglar
-
9279 Spegel
1950-tal, 90x45 cm
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:07 -
1022 Spegel
Empire, delvis bemålat glas och intarsia, mahogny...//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:23 -
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 20:03
-
9024 Spegel
krön med stiliserad dekor, tenn, Bredd: 27 cm. Höj..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:44 -
9358 Spegel
med träram, nutida, 57x174 cm
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:26 -
9186 Spegel
nutida, oval, 60x50 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:29