ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7607048
*
nr 760 7048
Spegel
Rokoko, senare glas, höjd: 120, skadat glas
Kondition: saknar bakstycke
Utrop:
5.000 kr
Såld:
7.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/4 12:28:09
1
4.000 kr
30/4 17:28:24
2
4.100 kr
2/5 11:10:26
3
5.600 kr
28/5 11:44:36
2
ledande budet*
- Klassiska
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko senare glas skadat glas spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
-
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51
*
Spegel
Kondition: saknar bakstycke
nr 760 7048
Spegel
Rokoko, senare glas, höjd: 120, skadat glas
Kondition: saknar bakstycke
| Utrop: | 5.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 7.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 maj 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/4 12:28:09 | 1 | 4.000 kr |
| 30/4 17:28:24 | 2 | 4.100 kr |
| 2/5 11:10:26 | 3 | 5.600 kr |
| 28/5 11:44:36 | 2 | ledande budet* |
- Klassiska
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko senare glas skadat glas spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07 -
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51



